SNUM-SNRO Number Range

SNUM-SNRO Number Range

Number Range belirli aralıklar arasında sayılar eklemek için kullanılır. Örneğin veritabanında ürün kayıtları oluştururken, yeni ürün numarası verilmelidir. Ürün numarası her kayıt için benzersiz olmalıdır. NUMBER_GET_NEXT fonksiyon modülü ile de daha önceden ürün no için tanımlanmış ZED_URN_NO isimli Number Range nesnesini kullanabiliriz.

Number Range nesnesini oluşturmak için;

 1. SNUM veya SNRO transaction koduyla Number Range oluşturma ekranını açarız. Nesne ismi olarak ZED_URN_NO girip, Yarat düğmesine basarız.

  SNUM_SNRO_SCREEN

 2. Number range özelliklerini gireriz. Belirlediğimiz aralık olarak NUMC10  ve uyarı yüzdesi olarak 10 gireriz.

  SNUM_ARALIK_BAKIMI

 3. Aralık Bakımı düğmesine basarak araklıkları tanımlayacağız. Gelen ekrandaki mesaja Evet deyip devam ediyoruz. Yeni aralık belirleyeceğimiz için Aralıklar butonuna basıyoruz.

  SNUM_ARALIKLAR

 4. Gelen ekranda No kısmına range ID’sini, ilk noya aralığın hangi sayıdan başlayacağını, Son noya alanına ise hangi sayıya kadar aralık alacağını belirliyoruz. Kaydet düğmesine basıp çıkıyoruz.

  SNUM_ARALIK_GIRISI

Ürün numaranız için önceden bir domain oluşturduysanız, domain ile de number range oluşturabilirsiniz.

Domaini Number Range’e bağlama.

Number Range özelliklerini girdiğimiz ekranda, ‘No.uzunluğu iç.tnm.km.’ alanına domain ismini yazıp, uyarı yüzdesini yazdıktan sonra Aralık Bakımı düğmesine basarak gelen uyarıya Evet diyerek de devam edebilirsiniz. DomainiNumberRangeBaglama

ABAP kodu ile Number Range nesnesinden yeni numara oluşturmayı inceleyebilirsiniz.

Emrullah Demirhan

Emrullah Demirhan

SAP ERP yazılımı ve ABAP programlama dili uzmanıyım. Ayrıca Python programlama dili ve veri bilimi ile de ilgilenmekteyim. Yeni teknolojiler öğrenmeyi, öğrendiklerimi uygulayarak sonuçlarını paylaşmayı ve öğretmeyi seviyorum.

Bir Yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Popüler Yazılar

Tavsiye Edilen Yazılar

Sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezler kullanmaktadır.